Seminarium kontaktowe – Sardynia 2011

Zaczynamy pisać tego bloga dla korzyści tych którzy chcieliby się zapoznać z technikami aktywizacji i edukacji osób plus 50, ale też w przyszłości samemu poprowadzić podobny projekt. Zachęcamy też innych do współpracy z nami. Jesteśmy grupą entuzjastów gotową Wam służyć.


Z przyjemnością zawiadamiamy, iż Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny podpisało w październiku 2011 umowę z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji w Programie „Uczenie się przez całe życie” – Wizyty przygotowawcze Grundtviga i otrzymało pierwsze wsparcie finansowe w wysokości 1250 Euro.

Głównym celem naszej organizacji jest systematyczne szerzenie wiedzy duchowej wśród ogółu społeczeństwa, w celu: zaznajomienia ludzi z w technikami zdrowego i szczęśliwego życia, powstrzymania upadku wartości moralnych i osiągnięcia prawdziwej jedność i pokoju na świecie w tym aktywizacja osób w wieku poprodukcyjnym – emerytów, rencistów i bezrobotnych jako jednej z grup zagrożonych społecznym wykluczeniem.

Osoby w wieku tzw. poprodukcyjnym stają zwykle przed poważnymi zmianami życiowymi – rozstanie ze środowiskiem pracy, powolne ograniczenie sprawności ruchowej i percepcji prowadzi niejednokrotnie do izolacji społecznej seniorów. Powszechny upadek wartości molarnych i duchowych przyczynia się do braku zainteresowania osobami starszymi, samotnymi i bezrobotnymi. Kolejnym problemem osób w tym wieku jest przeważnie niski poziom dochodów (emerytury, renty).

Nasze dotychczasowe doświadczenie, pokazuje, jak bardzo ważne jest stworzenie ciekawej oferty zajęć, mobilizującej osoby starsze do wyjścia z domu. Szczególnie efektywne są wszelkie formy wykorzystujące odkrycia kulturowe, w tym kultur wysoce duchowych, cały czas żywych, jako narzędzie aktywizujące i integrujące środowisko seniorów. Wszystkie te zajęcia muszą jednakże uwzględniać indywidualne możliwości i umiejętności, ponieważ z założenia mają one być przyjemną i twórczą formą spędzenia czasu, a nie dodatkowym powodem stresu. Jest to zwykle okazja do nawiązania nowych znajomości, często przyjaźni a także pozwala odkryć nowe talenty i pasje.

Udział w seminarium kontaktowym ”ACTIVE AGEING: Challenges for asparkling later life” organizowanym przez Agenzia Nazionale Lifelong Learning Programme Italia, Via M. Buonarroti 10, Florencja, Włochy, pozwoliło na nawiązanie współpracy z organizacjami i instytucjami pracującymi z osobami dorosłymi i starszymi, oraz stworzenie projektu, którego celem będzie pogłębianie doświadczeń instruktorów w dziedzinie stosowania zajęć artystycznych oraz metod pracy z grupami osób starszych a także wspólne działanie grup słuchaczy w przygotowaniu podłoża dla szczęśliwego życia. Realizacja naszego projektu będzie także okazją do wymiany grup słuchaczy oraz doskonałą motywacją do praktycznego stosowania języka angielskiego (którego seniorzy coraz chętniej uczą się) w warunkach życia codziennego.

Podczas tego seminarium poznaliśmy Suso, który został liderem naszej grupy. I wtedy zaczęła się nasza przygoda. Zostaliśmy porwani do świata książek.

  • Nasz projekt  wszedł pod skrzydła Unii Europejskiej, co oznaczało dla nas, że teraz należało złożyć wniosek o dofinansowanie do Narodowej Agencji. Narodowe Agencje dokonują selekcji wniosków, podpisują umowy z beneficjentami, monitorują przebieg projektu i dokonują ostatecznego rozliczenia umów.
  • Skład partnerski: Hiszpania, Portugalia, Islandia, Chorwacja, Dania, Turcja, Włochy, Grecja i Polska.
  • Kto i gdzie składa wniosek: każda uczestnicząca organizacja składa własny wniosek o dofinansowanie do Narodowej Agencji w swoim kraju, ale wcześniej partnerzy ustalają wspólną treść wniosku; formularz wniosku pobiera się ze strony internetowej Narodowej Agencji.
  • Termin składania wniosków: ustalany corocznie przez Komisję Europejską (w roku 2013 – 21 lutego).
  • Informacja o wynikach: około 5 miesięcy po terminie składania wniosków.
  • Czas trwania projektu: 2 lata
Reklamy

1 komentarz »

  1. Cześć, to jest komentarz.
    Aby usunąć ten komentarz, zaloguj się i obejrzyj komentarze do wpisu. Tam masz opcję edycji lub usuwania komentarzy.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: